Klimatyzatory typu split są popularnym wyborem jeśli chodzi o chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń zarówno w domach, jak i w biurach. Aby jednak system klimatyzacji działał wydajnie i bezawaryjnie, kluczowy jest jego prawidłowy montaż. Jak zamontować klimatyzator split? Na to pytanie odpowiemy pokrótce w niniejszym artykule.
Montaż klimatyzacji split – przygotowanie pod instalację
Przed rozpoczęciem instalacji należy zweryfikować wszystkie dostępne możliwości montażu oraz warunki techniczne. Należy upewnić się, czy na przykład ściana, na której zostanie powieszona jednostka wewnętrzna klimatyzacji będzie w stanie wytrzymać jej ciężar. Konieczne jest upewnienie się, że możliwe będzie bezpieczne odprowadzanie skroplin. Ważne jest odpowiednie przygotowanie zawczasu – instalacji elektrycznej (klimatyzator wymaga dedykowanego obwodu elektrycznego z odpowiednim zabezpieczeniem (np. wyłącznikiem różnicowoprądowym)), wykonanie otworów na przewody i rury o średnicy ok. 60-80 mm oraz przeprowadzenie rur miedzianych, kabli elektrycznych i węża do skroplin. Jeśli montaż jednostki zewnętrznej wiąże się z ingerencją w elewację budynku (np. w budynku wielorodzinnym), konieczne może być uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy budynku.
Montaż klimatyzacji split – umiejscowienie jednostek
Lokalizacja jednostek klimatyzatora ma kluczowe znaczenie dla jego wydajności i trwałości. Jednostka zewnętrzna powinna być zainstalowana na stabilnym podłożu lub specjalnych wspornikach (minimalizacja hałasu i drgań). Należy unikać miejsc narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Jednostka musi być łatwo dostępna dla serwisu i konserwacji. Po szczegółowe wyjaśnienie odnośnie montażu jednostki zewnętrznej klimatyzacji zapraszamy do innego naszego artykułu Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Podstawowe zasady.
Jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona w miejscu, gdzie zapewni równomierne rozprowadzanie powietrza w danym pomieszczeniu. Należy unikać miejsc bezpośrednio nad łóżkiem, biurkiem czy sofą, tak by nie nawiewać zimnego powietrza na użytkowników. Poniżej kilka podstawowych zasad:
- Nie instaluj jednostki nad urządzeniami elektrycznymi, w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czy w pobliżu źródeł ciepła.
- Zapewnij łatwy dostęp do urządzenia w celu czyszczenia filtrów i serwisowania.
- Zapewnij co najmniej 10-15 cm przestrzeni po bokach i nad jednostką.
Klimatyzacja split montaż
Płytę montażową pod jednostkę montuje się za pomocą kołków i śrub odpowiednich do rodzaju ściany (np. betonowej, ceglanej czy gipsowej). Po zawieszeniu jednostki na uchwytach należy sprawdzić, czy urządzenie jest wypoziomowane, aby zapobiec ewentualnym wyciekom wody ze skroplin.
Warto zadbać o estetyczne zamaskowanie rur i przewodów między jednostkami np. za pomocą korytek instalacyjnych, a także otworów w ścianie. Rury miedziane powinny być odpowiednio zaizolowane termicznie, aby zapobiec stratom energii. Należy upewnić się, że wąż skroplinowy ma odpowiedni spadek, co umożliwi swobodne spływanie skroplin.
Montaż klimatyzacji split – uruchomienie
- Przed napełnieniem układu czynnikiem chłodniczym należy przeprowadzić próbę szczelności za pomocą azotu technicznego.
- Usunięcie powietrza i wilgoci z układu za pomocą pompy próżniowej jest kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia.
- Układ klimatyzacji napełnia się odpowiednią ilością czynnika chłodniczego zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po uruchomieniu klimatyzatora należy sprawdzić, czy działa on prawidłowo w trybie chłodzenia i ogrzewania (temperatury), działanie funkcji sterowania oraz upewnić się, że przepływ powietrza jest równomierny.
Montaż klimatyzacji split – wybór profesjonalnego instalatora
Prawidłowy montaż klimatyzacji typu split wymaga doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi. Wybór odpowiedniego instalatora ma kluczowe znaczenie dla efektywności i trwałości urządzenia.
Dokonując wyboru instalatora warto więc wziąć pod uwagę:
- uprawnienia i certyfikaty – czy instalator posiada certyfikat F-gazowy, wymagany do pracy z czynnikami chłodniczymi;
- osoby/firmy z udokumentowanym doświadczeniem;
- opinie innych klientów;
- gwarancję na montaż: profesjonalne firmy oferują gwarancję na swoje usługi, co daje dodatkowe zabezpieczenie w przypadku problemów, a także wsparcie techniczne i serwisowe w razie awarii.
Montaż klimatyzacji typu split – koszt
Cena montażu klimatyzatora typu split zależy od kilku czynników, w tym od wielkości urządzenia (urządzenia o wyższej mocy chłodniczej mogą wymagać bardziej skomplikowanej instalacji), ilości jednostek wewnętrznych (multisplit), miejsca montażu, długości instalacji, a także zakresu prac dodatkowych (np. maskowanie przewodów, wiercenie otworów w grubych ścianach czy prace elektryczne). Powyższe czynniki wpływają na na ostateczną wycenę robocizny montażu.
Regularne przeglądy i konserwacja
Po zakończeniu instalacji istotne jest regularne serwisowanie klimatyzatora.
- Czyszczenie filtrów: należy je wykonywać co kilka tygodni, aby utrzymać jakość powietrza.
- Kontrola szczelności układu: regularne sprawdzanie poziomu czynnika chłodniczego pozwala uniknąć spadku wydajności.
- Sprawdzanie jednostki zewnętrznej: usuwanie liści, kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać odprowadzanie ciepła.
Montaż klimatyzacji typu split – podsumowanie
Jak zamontować klimatyzator split? Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy temat. Montaż klimatyzacji typu split to proces wymagający odpowiedniego przygotowania, precyzji oraz wiedzy technicznej. Właściwa instalacja wpływa na efektywność urządzenia, jego trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Warto zwrócić uwagę na wybór doświadczonego instalatora oraz regularnie serwisować urządzenie. Tylko wtedy klimatyzator będzie spełniał swoje zadanie, zapewniając komfort termiczny przez wiele lat.
Zobacz także: Dofinansowania do klimatyzacji – przegląd programów