Klimatyzacja: budowa i zasada działania

Chcąc zadbać o komfort w domu czy firmie, trudno przejść obojętnie obok możliwości jakie daje klimatyzacja. Niezależnie od temperatury na zewnątrz, warunków panujących w danym wnętrzu czy potrzeb osób w nim przebywającym, odpowiednio dobrany system jest w stanie zapewnić najwyższą jakość powietrza pozbawionego zanieczyszczeń i bakterii, a także odpowiednio nawilżonego. Czym w istocie jest klimatyzacja, jak działa i jakie elementy się na nią składają?

Charakterystyka

Klimatyzacja jest to proces, w wyniku którego powietrze znajdujące się wewnątrz budynku poddawane jest obróbce. Dzięki temu uzyskuje się jego odpowiednie parametry techniczne, a więc temperaturę i wilgotność. Jest odpowiedzialna zarówno za chłodzenie, jak i podgrzewanie powietrza, a także jego nawilżanie i osuszanie. Jest często mylona z wentylacją, odpowiedzialną za wymianę powietrza w budynku – może tworzyć z nią natomiast wspólny układ, dzięki któremu powietrze z jednej strony jest dostarczane do wnętrz, a z drugiej jego parametry są dostosowane do indywidualnych oczekiwań użytkowników danego obiektu.

W przypadku, gdy system ten ma zapewnić nam komfortowe warunki do życia, mówimy o klimatyzacji komfortu. Innym rodzajem jest przemysłowa, stosowana w pomieszczeniach, w których należy spełnić określone wymogi technologiczne i dostosować jakość powietrza np. do przeprowadzanych procesów produkcyjnych. W przypadku bardzo wysokich wymagań co do jakości powietrza w pomieszczeniu, stosuje się klimatyzację pomieszczeń czystych, która posiada bardzo wysoką skuteczność filtracji zanieczyszczeń. Istnieje również tzw. klimatyzacja precyzyjna, dzięki której uzyskamy bardzo dokładne parametry powietrza, co ma duży wpływ na efektywną pracę maszyn, np. w serwerowniach.

Budowa i zasada działania

Podstawowymi elementami każdego klimatyzatora domowego są nagrzewnica, sprężarka, parownik i skraplacz (wymienniki ciepła), zawór rozprężny, a także wentylatory. Działanie tego urządzenia jest bardzo często porównywane do działania lodówki, ponieważ czynnik roboczy krąży pomiędzy parownikiem, gdzie odbiera ciepło, a skraplaczem, w którym oddaje to ciepło do otoczenia. Dzięki zainstalowaniu sprężarki oraz zaworu rozprężnego możliwe jest przekształcenie czynnika roboczego w fazę gazową lub ciekłą. Czynnikiem chłodzącym jest substancja szybkowrząca, nazywana freonem.

Nowoczesne klimatyzatory sterowane są przy użyciu pilota, którym jesteśmy w stanie określić jaka temperatura będzie utrzymywana w pomieszczeniu. Wiele urządzeń wyposażonych jest również w falownik, który odpowiada za płynne regulowanie prędkości obrotowej silnika sprężarki – umożliwia to dokładne dostosowanie wydajności systemu do aktualnego zapotrzebowania. Efektem tego są mniejsze koszty, większa żywotność sprężarki, a także cicha praca urządzenia.

Korzystaj z zalet efektywnie

Oczywiście najważniejszymi udogodnieniami, jakie daje nam montaż klimatyzacji, są komfort termiczny oraz odpowiednia wilgotność powietrza – zarówno w upalne dni, kiedy to wysoka temperatura nie pozwala nam wydajnie pracować i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, jak również zimą, gdy możemy wspomóc proces ogrzewania. System ten jest niezwykle korzystny dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci, które źle znoszą zbyt wysokie lub niskie temperatury. Odpowiednie warunki do życia stworzone przez klimatyzację pozwalają cieszyć się komfortem osobom cierpiącym na choroby układu krążenia czy alergie – z powietrza usuwane są bowiem bakterie, pyłki, kurze i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu jego jakość jest najwyższa.

Aby cieszyć się tymi zaletami, konieczne jest umiejętne ustawianie temperatury. Najzdrowsza dla ludzkiego organizmu jest ta na poziomie 23-26 stopni Celsjusza (latem) i 20-24 (zimą). Warto zadbać również o odpowiednią wilgotność, która mieści się w przedziale 40-60%. Niewskazane jest gwałtowne zmienianie temperatur, bowiem naraża to mieszkańców lub pracowników na infekcje i choroby. Problem samodzielnego wyboru temperatury i poziomu wilgotności powietrza znika, gdy klimatyzacja firmy lub domu opiera się na nowoczesnych klimatyzatorach zaopatrzonych w liczne czujniki oraz detektory ruchu. Dzięki temu urządzenie automatycznie dostosowuje tryb pracy, dając komfort oraz powodując znaczne ograniczenie kosztów.

Zapraszamy do kontaktu z naszą warszawską firmą, która wybierze dla Państwa optymalne rozwiązanie i zadba o odpowiedni montaż, a także serwis klimatyzacji!

Pamiętajmy o przeglądach!

Montaż klimatyzacji to nie tylko przywileje, ale również obowiązki, których spełnienie pozwoli nam cieszyć się sprawnym systemem przez wiele lat. Najważniejszą kwestią jest regularne dokonywanie przeglądu (najlepiej 2 razy w roku), w skład którego wchodzi sprawdzenie szczelności układu, czyszczenie oraz ustawianie parametrów. Nasi warszawscy specjaliści są do Państwa dyspozycji – oferujemy zarówno serwis klimatyzacji, a więc jej naprawianie, jak również dokonywanie przeglądów. Zwracamy uwagę na wszystkie aspekty działania systemu i, w razie jakichkolwiek problemów, jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować.

Rodzaje klimatyzatorów

Aby klimatyzacja do mieszkania lub pomieszczenia przemysłowego przebiegała prawidłowo, konieczny jest wybór odpowiedniego typu urządzenia, w czym pomagają Państwu specjaliści naszej firmy.

Wyróżniamy zarówno urządzenia przenośne, jak i stacjonarne, a najpopularniejszymi wśród nich rozwiązaniami są klimatyzatory typu split, które składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Ta pierwsza jest odpowiedzialna za schładzanie powietrza we wnętrzu, zaś druga odprowadza ciepło poza budynek. Jednostka zewnętrzna, która generuje duży hałas, znajduje się poza budynkiem, dlatego urządzenia tego typu są bardzo wygodne w obsłudze, a ich wysoka estetyka i często bardzo oryginalny design są doceniane przez właścicieli firm i domów jednorodzinnych. Istnieją również warianty przenośne, w których jednostkę zewnętrzną wystawia się poza budynek – np. balkon czy taras.

W zależności od potrzeb i dostępnego miejsca, urządzenia typu split dzieli się na:

N

ścienne

N

stojące

N

sufitowe

N

kanałowe

N

kasetonowe

Alternatywą są urządzenia przenośne (monoblokowe), które można dowolnie umieszczać w różnych pomieszczeniach i stosować awaryjnie. Posiadają kilka wad, w związku z czym cieszą się mniejszym zainteresowaniem użytkowników – po pierwsze pracują dosyć głośno, po drugie w pomieszczeniu, w którym pracują, musi być otwarte okno, by wystawić za nie rury, którymi odprowadzane jest ciepłe powietrze, a po trzecie powodują powstawanie podciśnienia w pomieszczeniu. Ponadto są mniej wydajne od rozwiązań stacjonarnych.