Wokół klimatyzatorów i podobnych urządzeń przez lata narosło wiele historii, które nierzadko mijają się z prawdą. Najwięcej takich opowieści zrodziło się w kontekście tego, jak klimatyzacja domowa, czy przeznaczona do biur, wpływa na ludzkie zdrowie. Jeśli też się nad tym zastanawiasz – zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czy klimatyzator działa pozytywnie na zdrowie człowieka?

Na wstępie warto jasno zaznaczyć – dobrze zamontowany klimatyzator, który podlega regularnym serwisom, niesie ze sobą szereg zalet. Najważniejsza korzyść płynąca z użytkowania takich urządzeń to komfort termiczny. Upalna pogoda wiąże się ze znacznie większymi konsekwencjami niż tylko z trudnością ze znalezieniem sobie miejsca, by ją przetrwać. W skrajnych przypadkach może powodować przegrzanie, prowadzące do udaru, a nawet zgonu! To szczególnie mocno odczuwalne w dużych, pełnych betonu miastach, takich jak Warszawa. Klimatyzacja do mieszkań i biur pomaga przetrwać wysokie temperatury, a dodatkowo zwiększa efektywność pracowników.

Warto dodać, że sprzęty te pomagają utrzymać zadaną temperaturę i stosowne nawilżenie powietrza także zimą. Dodatkowo nowoczesne klimatyzatory często wyposażone są w filtry, oczyszczające przestrzeń domową czy biurową z pyłów i innych zanieczyszczeń. To oznacza kolejną korzyść dla zdrowia domowników i innych ludzi przebywających w takim pomieszczeniu!

Czy klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie?

Mimo wszystko wiele osób wciąż powtarza mity, jakie zrodziły się wokół klimatyzacji. Warto jednak pamiętać, że w każdej legendzie jest ziarno prawdy… Jak to wygląda w tym przypadku?

Zaznaczmy, że to nie same urządzenia oddziałują negatywnie na zdrowie, a… ludzkie błędy. Jeśli sprzęt został zainstalowany w mieszkaniu lub biurze nieumiejętnie, wówczas mogą pojawić się różne problemy z jego działaniem. Poza tym pośrednio klimatyzacja bywa szkodliwa jeśli przez długi czas się jej nie serwisuje. Wówczas nierzadko pojawia się np. nieprzyjemny zapach, świadczący o rozwoju grzybów, pleśni i bakterii w gromadzących się w niej zanieczyszczeniach.

Co robić, by uchronić się przed potencjalnie negatywnym działaniem?

Przede wszystkim – zatroszcz się o profesjonalny serwis klimatyzatorów. Znajdziesz wielu fachowców, którzy wykonają go w Warszawie czy innych miastach. Klimatyzacja domowa i biurowa, jeśli jest regularnie konserwowana, pozostaje w pełni bezpieczna, a nawet może pozytywnie działać na zdrowie i produktywność! Zadbaj o to i ciesz się komfortowymi warunkami – czy to w mieszkaniu, czy w biurze!

Dowiedz się więcej o klimatyzacjach! Sprawdź nasz kolejny artykuł: Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi.