W polskich domach w dalszym ciągu przeważają standardowe instalacje grzewcze. Mimo to można zauważyć stale rosnącą popularność nowocześniejszych rozwiązań takich jak na przykład pompy ciepła czy maty grzewcze. Klimatyzacja kojarzy się raczej jako rozwiązanie przeznaczone do obniżania temperatury niż jej podnoszenia. Myślimy o niej najczęściej wtedy, gdy letnie upały stają się nie do wytrzymania. Ogrzewanie i klimatyzacja nie jest jeszcze powszechną praktyką. Obecnie jednak, spora część dostępnych na rynku klimatyzatorów ma funkcję ogrzewania. Jakie są zalety i wady ogrzewanie klimatyzatorem? Kiedy warto z tego skorzystać? Czy jest to w ogóle opłacalne? Odpowiadamy w poniższym artykule!
W jaki sposób działa ogrzewanie klimatyzacją?
Klimatyzator jako ogrzewanie nie ma tak dobrej efektywności grzewczej jak pompy ciepła, jednak doskonale sprawdza się w okresach przejściowych, to znaczy jesienią lub wiosną, kiedy nie ma mrozów, ale przydałoby się dogrzać pomieszczenia. Standardowy klimatyzator typu SPLIT składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych czynnikiem chłodniczym. Wyposażona jest w specjalny zawór, który zmienia kierunek przepływu czynnika chłodniczego, gdy tylko zaistnieje taka konieczność. W takiej sytuacji parownik i skraplacz zamieniają się swoimi rolami, a klimatyzator umożliwia dogrzewanie zamiast chłodzenia. Latem jednostka wewnętrzna klimatyzacji chłodzi, a zewnętrzna grzeje. Zimą role się odwracają – jednostka w środku domu generuje ciepło, a część znajdująca się poza budynkiem będzie chłodzić.
Ogrzewanie klimatyzatorem – zalety
Główną zaletą grzania klimatyzacją jest wygoda. Uzyskanie odpowiedniej temperatury ogranicza się jedynie do wykonania kilku kliknięć na pilocie. Ogrzewanie klimatyzatorem jest też ekonomiczne, gdy chcemy cieszyć się przyjemnym ciepłem w domu podczas okresów przejściowych, wiosną i jesienią. Jest również ekologiczne, ponieważ nie wydziela do atmosfery szkodliwych substancji takich jak spaliny czy pyły. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w filtry HEPA i/lub systemy jonizacji, dzięki którym powietrze wylotowe jest wolne od niebezpiecznych drobnoustrojów oraz części składowych smogu (PM2.5 i PM10). Systemy filtracyjne chronią przed rozwojem bakterii, roztoczy, drobnoustrojów oraz nieprzyjemnym zapachem. Można więc oddychać pełną piersią – a wiadomo, że lepsze jakościowo powietrze poprawia nasze samopoczucie!
Ogrzewanie klimatyzacją jest również bardzo estetyczne. Nowoczesne modele komponują się z niemal każdą aranżacją, pracują cicho, można je obsługiwać z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego dzięki aplikacjom. Nie ma potrzeby uzupełniania paleniska czy składowania materiału opałowego. Ponadto klimatyzator nie ma źródła zapłonu, stanowi więc bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych kotłów na paliwa.
Jeśli w klimatyzację inwestujemy ze względu na schładzanie powietrza latem, wówczas zyskujemy dodatkową funkcjonalność grzania bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Ogrzewanie klimatyzatorem – wady
Nie ma systemu grzewczego, który byłby pozbawiony wad. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzatorów. Te mogą się nie sprawdzić podczas mroźnych zim. Zbyt mała moc grzewcza może okazać się niewystarczająca. Kolejną wadą jest montaż, bowiem ten wymaga kucia ścian w każdym pomieszczeniu, jakie będzie ogrzewane klimatyzacją, tak aby połączyć jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Na każde ogrzewane pomieszczenie powinna przypadać jedna jednostka wewnętrzna, a to może generować spore koszty!
Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?
Ogrzewania klimatyzacją ma swoje ograniczenia i jego wydajność maleje, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Dlatego sprawdzą się przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła, idealne do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Klimatyzacja może też uzupełniać działanie podstawowej instalacji grzewczej. Będzie też dobrym rozwiązaniem jako jedyne źródło ciepła w domkach sezonowych.
W okresach przejściowych będzie to tańsze rozwiązanie od klasycznych grzejników elektrycznych. Koszty ogrzewania klimatyzacją to jednak bardzo indywidualna kwestia. Jeżeli dom ma odpowiednią termoizolację (stolarka okienna, poddasze, ściany, rekuperacja…) i ponadto wybierzemy odpowiednio wydajne energetycznie urządzenie, może okazać się, że taki system dogrzewania domu może się nam bardzo opłacić.
Warto wiedzieć, że koszt pracy klimatyzatora w kontekście jednej kilowatogodziny będzie różny dla różnych urządzeń. Trzeba wziąć pod uwagę również kubaturę pomieszczeń oraz inne niuanse. Aby odpowiednio określić koszt ogrzewania klimatyzatorem warto zainteresować się współczynnikiem SCOP/COP, który informuje o wartości wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej przy poborze energii elektrycznej na poziomie 1 kWh. Wyższy współczynnik SCOP/COP oznacza wydajniejsze i bardziej energooszczędne urządzenie. Moc grzewcza klimatyzatora z reguły jest wyższa niż moc chłodnicza. Oba parametry producent podaje w specyfikacji technicznej urządzenia. Dla klimatyzacji o mocy chłodniczej 3,5 kW, moc grzewcza może wynosić 4 kW.
Dla przykładu weźmy dom energooszczędny o powierzchni 100 m2. Szacuje się, że roczne zapotrzebowanie na energię dla takiego domu nie przekracza 60 kWh/m2, czyli do ogrzania domu potrzebne jest 6000 kWh energii cieplnej rocznie. Obecnie koszt prądu to około 0,8 zł/kWh. Załóżmy, że omawiany w przykładzie dom jest wyposażony w urządzenie, którego SCOP wynosi 4,6. Dzieląc koszt 1 kWh energii elektrycznej przez współczynnik SCOP, uzyskamy koszt wygenerowania 1 kWh energii cieplnej. W naszym przypadku będzie to 23 gr. Roczne zapotrzebowanie na energię cieplną, czyli 6000 kWh mnożymy przez koszt wygenerowania 1kWh energii cieplnej, czyli 23 gr. Ogrzewanie domu klimatyzacją przez cały rok będzie kosztować 1380 zł, czyli zaledwie 115 zł miesięcznie! Tymczasem klasyczna farelka odda do pomieszczenia dokładnie taką samą ilość, jaką pobierze.
Oczywiście, jeśli chcemy wyliczyć roczne zapotrzebowanie na energię dla starszego budynku, ale z dobrą izolacją cieplną, dla którego szacuje się wartość nieprzekraczającą 120 kWh/m2, to koszt klimatyzacji może być nawet dwa razy wyższy. Z kolei budynek bez izolacji termicznej może podnieść koszt ogrzewania klimatyzatorem nawet trzykrotnie. Dlatego, aby oszacować koszty ogrzewania klimatyzacją, podobnie jak i innymi urządzeniami grzewczymi, trzeba wziąć pod uwagę specyfikę danego budynku.
Grzanie klimatyzacją – podsumowanie
Oczywiście, grzanie klimatyzacją nigdy nie będzie tak wydajne energetycznie jak kotły na paliwa stałe czy gazowe, jednak warto mieć na uwadze temperatury przejściowe panujące w Polsce oraz fakt, że ogrzewanie klimatyzacją może być rozwiązaniem komplementarnym, niekoniecznie zastępującym standardowe metody.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości. Grzanie klimatyzacją jako dodatkowe źródło ciepła powinno sprawdzić się bez większych zarzutów. Przy rosnących cenach węgla czy gazu takie urządzenia stały się bardziej konkurencyjne, tym bardziej, że można z nich korzystać także latem, a także oferują oczyszczanie powietrza. Jednocześnie grzanie klimatyzacją nie będzie najlepszym rozwiązaniem na srogie zimy oraz jako docelowy system grzewczy. Dużo zależy od odpowiedniego doboru urządzenia pod kątem mocy. Aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie funkcjonować wydajnie zarówno latem, jak i zimą, warto ją dobrać przy współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. Fresh Klima oferuje pomoc na każdym etapie zakupu klimatyzatora, włączając w to odpowiedni wybór sprzętu, a także profesjonalny montaż. Jeśli szukają państwo dla siebie najlepszego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu
Zobacz również: Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej. Zasada działania