Nie ma możliwości montażu klimatyzatora typu split lub multisplit? Pozostaje opcja klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej – przenośnego lub montowanego w konkretnym miejscu, czyli tak zwanego monobloka. Nie wymagają do pracy agregatu zewnętrznego, dzięki czemu ich montaż jest ułatwiony. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w wielu przestrzeniach. Jak działa w praktyce? W jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej

Bazuje na technologii inwerterowej, która pozwala mu zachować odpowiednią stałość pracy i zwiększa jego wydajność. Schemat działania klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej jest zupełnie inny, właśnie z uwagi na znaczące różnice w budowie. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej ma układ chłodniczy zamknięty w jednej obudowie, na który składa się sprężarka, skraplacz i kompresor. Pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia i przepompowuje przez filtr, który usuwa zanieczyszczenia i wilgoć. Następnie, schłodzone powietrze przepompowuje z powrotem do pomieszczenia. Cały układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w jednym urządzeniu, dlatego też montażem może zająć się w zasadzie każda firma/osoba bez dodatkowych uprawnień. 

 

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – dla kogo? 

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej to rozwiązanie, które sprawdzi się w szczególności w miejscach, w których nie można zamontować klimatyzatorów typu split lub multisplit ze względu na ograniczenia prawne lub techniczne (np. w niektórych kamienicach czy obiektach zabytkowych ingerencja w elewację zewnętrzną jest zabroniona lub brak jest zgody spółdzielni mieszkaniowej). To również świetna opcja dla domków używanych okresowo/sezonowo, gdzie istnieje ryzyko kradzieży jednostki zewnętrznej. Będzie również odpowiedni dla rozwiązania tymczasowego czy pod względem ekonomicznym. Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej to zdecydowanie mniejszy wydatek na start. 

 

Klimatyzacja Warszawa

 

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej – zalety

Jedną z największych zalet klimatyzatorów bez jednostki zewnętrznej jest brak konieczności montażu jednostki zewnętrznej. Cały system jest umieszczony wewnątrz jednego urządzenia, co pozwala zaoszczędzić miejsce na zewnątrz budynku i eliminuje potrzebę wydzielania dodatkowego miejsca. Nie ma konieczności ustanawiania połączeń między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną, co upraszcza proces montażu. Możliwość samodzielnego montażu i większa mobilność jest czynnikiem przemawiającym na ich korzyść.

 

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej – wady

Klimatyzacja bez jednostki zewnętrznej to niższa wydajność chłodzenia w porównaniu do klimatyzatorów typu split. Poza niższą efektywnością, jest również głośniejsza, ponieważ wszystkie procesy odbywają się w pomieszczeniu, w którym się znajduje, a także bardziej energochłonna, co wpływa na rachunki za prąd. Kłopotliwe jest również odprowadzenie skroplin – zbiornik należy systematycznie opróżniać. Do tego dochodzi konieczność zapewnienia prawidłowego odprowadzania ciepła na zewnątrz. Jeśli urządzenia są przenośne, mogą wymagać stosowania węży lub przewodów do odprowadzania ciepłego powietrza. Przed zakupem klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i rozważyć różne opcje.

 

Podsumowanie 

Zarówno w przypadku tradycyjnego systemu klimatyzacji, jak i wtedy gdy decydujemy się na klimatyzację bez jednostki zewnętrznej wybór warto skonsultować z doświadczonym instalatorem HVAC, który nie tylko dobierze urządzenie pod kątem miejsca, warunków technicznych, ale również potrzeb inwestora i na wysokiej jakości komponentach. Pozwoli to na uniknięcie w przyszłości wielu problemów. 

Po odpowiedni system klimatyzacji, jego instalację, konserwację czy serwis skontaktuj się z Fresh Klima! Mamy wieloletnie doświadczenie poparte wieloma zrealizowanymi montażami na terenie Warszawy i okolic, czego dowodem są opinie na nasz temat w wyszukiwarce Google! Chętnie doradzimy i odpowiemy na pytania. W swojej ofercie mamy wiele flagowych modeli klimatyzacji. 

Zobacz również: Jak dobrać moc klimatyzatora? Moc chłodnicza a wydajność klimatyzacji