Letnie upały naprawdę potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy żar dosłownie leje się z nieba, a na horyzoncie nie widać ani jednej chmurki! Komfort w domowym zaciszu, mimo gorących dni, można uzyskać stosując klimatyzator. Wiele osób doceniając komfort jaki dają klimatyzatory decyduje się na ich zakup.Jaki klimatyzator wybrać do domu, a jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku? Przenośny czy może split? Jeśli myślisz o kupnie klimatyzatora, ale nie wiesz jaki typ będzie dla Ciebie odpowiedni, to w poniższym artykule omawiamy rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a wybór konkretnego zależy od indywidualnych potrzeb.

 

Jaki klimatyzator wybrać – rodzaje klimatyzatorów

Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzacje typu SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Określenie SPLIT oznacza “rozdzielone”, a klimatyzatory tego typu składają się z jednostki zewnętrznej nazywanej agregatem oraz jednostki wewnętrznej. Obie części urządzenia połączone są instalacją freonową, która składa się z rur miedzianych w izolacji oraz przewodów zasilania i sterowania. Klimatyzator przenośny różni się od splita tym, że jest najczęściej kompletnym urządzeniem. 

 

Jaki klimatyzator split? 

Dla użytkownika najważniejszymi zaletami tego rodzaju klimatyzatora jest jego duża wydajność przy niewielkich rozmiarach, a także cicha praca, co wynika z umiejscowienia najgłośniejszych elementów urządzenia (sprężarki i wentylatora) w jednostce zewnętrznej, która najczęściej instalowana jest ścianie budynku. Czasem jednostki zewnętrzne montuje się również na dachach lub stawia po prostu na ziemi. Gdy tylko jest możliwość wykonania instalacji, polecamy klimatyzację typu SPLIT. Jaki klimatyzator split? Czytaj dalej…

 

Jaki klimatyzator split – rodzaje:

  • Klimatyzator ścienny – najczęściej stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych typ klimatyzacji SPLIT. Charakteryzuje się stosunkowo tanim, prostym montażem i serwisem. Jednostka wewnętrzna zawieszana jest na ścianie, w odległości ok. 20-30 cm od sufitu. Urządzenia do montażu na ścianie mają tę przewagę, że posiadają wiele wbudowanych funkcji dodatkowych, które znacznie poprawiają komfort użytkowania.
  • Klimatyzator podłogowo-podsufitowy – to proste w budowie urządzenie o szerokim zakresie dostępnych wydajności. W zależności od budowy występują klimatyzatory sufitowe, podłogowo-sufitowe oraz podłogowe. Stosowane są w hotelach, biurach, serwerowniach oraz sklepach spożywczych. Mniejszą wersją klimatyzatora przypodłogowo-podsufitowego montowaną wyłącznie na ścianie (podobnie jak kaloryfer) jest klimatyzator konsolowy. 
  • Klimatyzator kasetonowy – jednostka wewnętrzna montowana jest w konstrukcji sufitu podwieszanego. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest sposób rozprowadzenia powietrza. Rozchodzi się bowiem wzdłuż sufitu na cztery strony. Pozwala to na zastosowanie tego typu klimatyzacji w dużych pomieszczeniach (np. sklepach czy biurach). 
  • Klimatyzator kanałowy – znajduje zastosowanie w biurach, sklepach (rzadko spożywczych), budynkach użyteczności publicznej, itp. Największą zaletą jest możliwość rozprowadzenia powietrza z jednego klimatyzatora na wiele pomieszczeń. Nieco bardziej problematyczne jest wysterowanie tego wszystkiego w taki sposób, aby temperatury były optymalne w każdym pomieszczeniu.
  • System multi split – umożliwia zastosowanie jednego systemu do kilku pomieszczeń (albo do jednego dużego) oraz indywidualną regulację parametrów powietrza w poszczególnych pomieszczeniach (wiele jednostek wewnętrznych). Wszystko inne pozostaje bez zmian i wygląda jak w standardowym splicie. 

Klimatyzacja Warszawa

 

Jaki klimatyzator przenośny?

Klimatyzatory przenośne to stosunkowo kompaktowe urządzenia. Nie wymagają stałego zamontowania i można swobodnie zmieniać ich umiejscowienie. Sprawdzą się w budynkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej (np. brak wymaganej zgody konserwatora zabytków). Może również poprawić samopoczucie osób wynajmujących lokal czy nieposiadających wystarczającej ilości miejsca na montaż systemu split. 

W swojej obudowie mieszczą cały obieg czynnika chłodzącego i wentylator wymuszający ruch powietrza. Główną zaletą tego rodzaju klimatyzatora jest łatwe przemieszczanie urządzenia. Tańsza jest też ich obsługa techniczna, gdyż samemu można takie urządzenie dostarczyć do serwisu. Z kolei wadą jest ich rozmiar, stosunkowo głośna praca, a także to, że odprowadzanie ciepłego powietrza odbywa się przy pomocy elastycznego przewodu (o dużej średnicy) wystawianego na zewnątrz pomieszczenia, np. przez uchylone okno. To powoduje, że tego typu klimatyzator w praktyce cechuje się niższą efektywnością chłodzenia niż urządzenie typu split.

W grupie klimatyzatorów przenośnych również spotkamy rozwiązania niestandardowe – np. klimatyzatory jednoczęściowe przeznaczone do zawieszania na ścianie, wyglądem zbliżone do jednostki wewnętrznej klimatyzatora split. Innym przykładem może być dwuczęściowy klimatyzator przenośny, gdzie podobnie jak w klimatyzatorach split, parownik i skraplacz są rozdzielone. Jednak obie jednostki dalej łączy przewód czynnika chłodniczego. Podkreślić trzeba, że oba wyżej opisane nietypowe rodzaje klimatyzatorów przenośnych to rozwiązania niezwykle rzadko spotykane w ofercie producentów.

 

Różnice pomiędzy klimatyzatorami przenośnymi a SPLIT

  • Głośność – w tym aspekcie przeważają klimatyzatory typu SPLIT, ponieważ agregat jest usytuowany na zewnątrz i nie emituje wewnątrz niepotrzebnego dźwięku.
  • Konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie. W przypadku urządzeń przenośnych to ciepło wydmuchiwane jest z tyłu urządzenia i odprowadzone na zewnątrz dołączoną do zestawu rurą.
  • Efektywność – zdecydowaną przewagę w efektywności pracy mają klimatyzatory typu split, w których agregat montowany na zewnątrz skutecznie i cicho odprowadza gorące powietrze z pomieszczenia. Klimatyzatory przenośne potrzebują np. uchylonego okna do odprowadzania ciepłego powietrza, co prowadzi do wprowadzania ciepłego powietrza z zewnątrz. Z pomocą mogą przyjść szczelniające zestawy okienne (tzw. Air Lock), dzięki którym zabezpieczymy okno przed dostawaniem się ciepłego powietrza z zewnątrz. 
  • Zużycie prądu – większość współczesnych urządzeń jest skonstruowanych w ten sposób, aby zminimalizować zużycie prądu. W tej kwestii jednak górują urządzenia typu SPLIT – są wyposażone w szereg funkcji, które również dbają o nasze portfele.
  • Montaż i mobilność – klimatyzatory przenośne są tańsze w zakupie i nie wymagają skomplikowanego oraz czasem kosztownego montażu/serwisu, dlatego sprawdzają się do mieszkań wynajmowanych czy zabytkowych kamienic, gdzie nie można montować agregatu na zewnątrz.

 

Dobry klimatyzator – jak go wybrać?

Jaki klimatyzator wybrać? Bardzo istotne jest, by urządzenie jakim jest klimatyzator wybrać świadomie, na podstawie swoich potrzeb i oczekiwań. Dobry klimatyzator powinien być możliwie cichy i mieć wydajność dobraną odpowiednio do konkretnego przypadku. Eksploatacja urządzenia nie powinna stanowić znaczącego obciążenia dla domowego budżetu oraz nie powinna przeciążać instalacji elektrycznej. Dodatkowy oczyszczacz? Nawilżacz? Jonizator? Ich połączone funkcje w klimatyzatorze są w stanie zapewnić przyjemną, chłodną bryzę, jednak nie zawsze… Jak nietrudno się domyślić, ta różnica znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie. 

`

Na co zwrócić uwagę?

  • Moc klimatyzatora – jakie mocy potrzebujemy? Na potrzeby przykładu w dość prosty sposób można to obliczyć, zakładając, że na 1m2 potrzebna jest moc 0,1kW. Dla pomieszczenia o powierzchni 20m2 potrzebna będzie więc jednostka o mocy 2kW. Oczywiście są jeszcze inne zmienne w oparciu o które dobiera się moc urządzenia, dlatego zawsze lepiej poradzić się doświadczonego instalatora. Przeszacowanie lub niedoszacowanie mocy jest niewskazane.
  • Wydajność, czyli przepływ powietrza – wartość podaje się w m3/h. Im jest wyższa, tym wydajniejsze jest chłodzenie. Najczęściej spotkamy się z urządzeniami o przepływach powietrza w granicach od 200m3/h do 400m3/h.
  • Natężenie hałasu – w przypadku klimatyzatorów przenośnych monoblok za dobry wynik możemy uznać około 63dB. W przypadku stacjonarnych typu split będzie to około 35dB. Nie powinniśmy umieszczać jednostek wewnętrznych w narożnikach pomieszczeń, gdyż dźwięki odbijają się wówczas od trzech płaszczyzn, co dodatkowo je wzmacnia.
  • Klasa energetyczna – pamiętajmy, że klimatyzacja pracuje przez długi czas. Im wyższą klasę energetyczną będzie posiadać, tym mniejsze rachunki za prąd otrzymamy.
  • Czynnik chłodzący – najpopularniejsze z nich oznaczane są symbolami R407C, R410A oraz R290. Warto polecić R410A, gdyż jest to mieszanka dwóch gazów o zbliżonych objętościach, a ich temperatura parowania jest podobna, dzięki czemu nawet jeśli po latach klimatyzator straci szczelność, nadal będzie pracował efektywnie.
  • Regulacja nawiewu – dla własnej wygody wybierzmy klimatyzator ścienny z szeroką regulacją prędkości nawiewu.

Jaki klimatyzator wybrać? Jaki klimatyzator przenośny? Jaki klimatyzator split? Bez względu na typ, klimatyzatory dostępne są w wersji chłodzącej lub chłodząco–grzejącej (z pompą ciepła). Większość nowych klimatyzatorów posiada funkcję wentylowania, osuszania i wyposażonych jest w specjalne filtry powietrza (antyalergiczne, antybakteryjne, itd.). Niektóre mają możliwość regulacji wilgotności względnej powietrza. Pracując w trybie automatycznym klimatyzatory regulują parametry pracy utrzymując w pomieszczeniu stałą temperaturę. Wszystkie nowe klimatyzatory split wyposażone są w sprężarkę z przemiennikiem częstotliwości – tzw. inwerter. Inwerter umożliwia płynne dostosowywanie intensywności pracy do panujących warunków, eliminuje wahania temperatury oraz znacznie ogranicza zużycie energii, skracając czas rozruchu.

 

Słowem podsumowania…

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł sprawił, że odpowiedź na pytanie jaki klimatyzator wybrać stanie się bardziej oczywista. To ważne, by przed poszukiwaniami zadać sobie kilka pytań, które znacznie ułatwią przeglądanie dostępnych na rynku produktów. Jaki typ klimatyzacji nas interesuje? Do jakiego pomieszczenia chcemy zamontować urządzenie? Jak często planujemy używać klimatyzacji? Jakich funkcji dodatkowych potrzebujemy? 

Fresh Klima z przyjemnością pomoże w doborze klimatyzatora dopasowanego do Twoich potrzeb. Jeśli więc myślisz o inwestycji w tego typu urządzenie, to zachęcamy do kontaktu! 

Zobacz także: Sterowanie klimatyzacją przez Wi-Fi