Trudno sobie dziś wyobrazić nowoczesne biura, hotele, restauracje czy nawet nowo budowane domy bez systemu klimatyzacji. Przed planowaną inwestycją warto jednak wiedzieć jak jest zbudowana, z czym wiąże się jej instalacja oraz przede wszystkim jak działa klimatyzacja.

 

Jak działa klimatyzacja? Zacznijmy od budowy systemu

Aby zrozumieć jak działa klimatyzacja, należy poznać elementy bez których cały proces klimatyzowania nie byłby w stanie funkcjonować. Budowa klimatyzacji różni się w zależności od rodzaju urządzenia. Zarówno konstrukcja, jak i schemat działania jest jednak podobny do tego w klasycznej lodówce…

Klimatyzator składa się z jednostki zewnętrznej wyposażonej w sprężarkę, zawór rozprężny i wentylator powietrza. To właśnie tam dochodzi do sprężenia czynnika chłodniczego, a oddane przez niego ciepło zostaje przekazane za pomocą wentylatora na zewnątrz systemu. Oprócz tego mamy jednostkę wewnętrzną, która posiada parownik i skraplacz (dwa wymienniki ciepła) oraz wentylatory odpowiedzialne za przepływ powietrza (chłodnego lub ciepłego — w zależności od trybu pracy). Ostatnim, niemniej ważnym elementem układu jest czynnik chłodniczy, który krąży w instalacji przez miedziane rury i służy do przenoszenia w instalacji energii cieplnej. Klimatyzator, jak działa odpowiada za zmianę temperatury w pomieszczeniu.

Współczesne układy klimatyzacji zastosowane w domach i mieszkaniach wykorzystują budowę klimatyzacji w formie split lub multi-split. Te pierwsze opierają się na wykorzystaniu jednostki zewnętrznej i wewnętrznej połączonych ze sobą systemem elektrycznym i orurowania, które umożliwia przepływ czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za chłodzenia lub grzanie pomieszczenia. Klimatyzacja multi-split ma bardziej skomplikowaną budowę wynikającą z konieczności podłączenia do jednej jednostki zewnętrznej od 2 do 5 jednostek wewnętrznych.

W klimatyzatorach typu split elementy, które odpowiadają za najwięcej hałasu (sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny) znajdują się w jednostce zewnętrznej. W jednostce wewnętrznej znajduje się parownik i wentylator, odpowiedzialny za przepływ powietrza. Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna tworzą razem układ zamknięty, który wypełnia się czynnikiem chłodniczym. W przypadku klimatyzatora typu monoblok wszystkie elementy znajdują się w jednej jednostce.

Znając elementy systemu klimatyzacji, możemy przejść do odpowiedzi na pytanie “jak działa klimatyzacja?”

Sprawdź: Klimatyzacja Warszawa

Jak działa klimatyzacja?

Użytkownicy klimatyzacji często pytają o to, jak działa klimatyzacja? Warto tutaj zaznaczyć, że klimatyzacja jedynie chłodzi lub ogrzewa powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Nie jest odpowiedzialna za nawiew świeżego, a jedynie zmienia jego temperaturę. Za wymianę powietrza odpowiedzialna jest wentylacja.

 

Klimatyzator zasada działania:

  1. Czynnik chłodniczy zostaje sprężony w sprężarce jednostki zewnętrznej, która dla utrzymania obiegu czynnika w układzie pobiera energię elektryczną. W sprężarce zarówno ciśnienie, jak i temperatura czynnika wzrastają.
  2. Czynnik zostaje przekierowany na zawór 4-drogowy, który decyduje o kierunku przepływu czynnika, a tym samym o trybie pracy chłodzenie/grzanie. W przypadku realizacji trybu chłodzenia czynnik zostaje przetłoczony do skraplacza. Obieg powietrza na skraplaczu jest wymuszony przez wentylator, ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, a gaz ulega skropleniu i przechodzi w stan ciekły (nadal pod wysokim ciśnieniem).
  3. Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilar lub elektroniczny zawór rozprężny EEV), przez który czynnik jest dławiony – zostaje znacznie zmniejszone jego ciśnienie i temperatura.
  4. Schłodzony czynnik w postaci cieczy zostaje podany na wymiennik jednostki wewnętrznej (w tym przypadku parownik). Jednostka wewnętrzna jest wyposażona w wentylator, który to wymusza obieg powietrza.
  5. Czynnik odparowując na wymienniku (parownik) oddaje chłód do powietrza wewnątrz pomieszczenia realizując w ten sposób funkcję chłodzenia. Jednocześnie czynnik ogrzewa się od zaciąganego przez wentylator ciepłego powietrza z pomieszczenia, w związku z czym zmienia wstępnie swój stan na gazowy.
  6. Czynnik, który oddał chłód do pomieszczenia teraz w postaci gazowej wraca do sprężarki jednostki zewnętrznej, gdzie ponownie zostaje sprężony.
  7. Proces się powtarza – warto pamiętać, że czynnik ulega zużyciu i należy go co jakiś czas uzupełniać.

Klimatyzacja działa w trybie cyklicznym. W instalacji przepływa czynnik chłodniczy, który cały czas zmienia swój stan skupienia. Nieustanne skraplanie i następnie odparowywanie czynnika chłodzącego, podczas których powietrze o obniżonej temperaturze – transportowane przez wiatraki – ochładza pomieszczenie z klimatyzatorem. Bardzo istotna jest tu sprężarka, której zadaniem jest pompowanie czynnika przez system. Jak widać, klimatyzator i zasada działania nie są skomplikowane.

 

Dbaj o klimatyzator jak działa!

Dobrym nawykiem w użytkowaniu klimatyzacji są regularne przeglądy oraz czyszczenie. Dzięki nim system chłodzący zachowuje swoją efektywność i energooszczędność przez długi czas, a ryzyko ewentualnej awarii staje się mniejsze. Jeżeli są Państwo zainteresowani posiadaniem wydajnej, nowoczesnej klimatyzacji zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Specjalizujemy się w montażu systemów chłodzących w każdym typie obiektów – czy to mieszkalnych czy firmowych. Klimatyzator i zasada działania nie są na obce! Oferujemy regularne przeglądy instalacji i jej czyszczenie, a w przypadku wystąpienia usterki także naprawy. Zapraszamy do kontaktu z Fresh Klima – zadbaj o klimatyzator jak działa!

Zobacz także: Ogrzewanie klimatyzacją – czy jest możliwe? Wady i zalety rozwiązania