Tylko z pozoru wybór klimatyzatora to prosta sprawa. Tak naprawdę pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym parametry techniczne urządzenia, jego model, miejsce przeznaczenia, a także realne potrzeby użytkowników. Odpowiedni dobór mocy klimatyzatora decyduje o jego wydajności. Klimatyzator o zbyt małej mocy nie schłodzi powietrza w pomieszczeniu do wymaganej temperatury (zużywając przy tym zbyt dużo energii), a sprzęt o większej mocy niż jest potrzebna będzie droższy w zakupie, a także eksploatacji. Jest to więc kluczowy parametr, na jaki powinno się zwracać uwagę w procesie zakupowym. Jak dobrać moc chłodniczą klimatyzatora do istniejących warunków? Czym ona jest i w jaki sposób ją obliczać? O tym w dalszej części wpisu.
Czym jest moc chłodnicza?
Moc chłodnicza to parametr podawany w jednostkach kW. Na etykiecie (instrukcji) każdego produktu powinna znaleźć się informacja, jaką dana jednostka klimatyzacji ma moc chłodniczą. Każdy z producentów ma obowiązek uwzględnienia mocy chłodniczej urządzenia na certyfikacie energetycznym. Informacje w tym zakresie dostępne są również na stronach internetowych dystrybutorów, co ułatwia podjęcie decyzji zakupowej. Podając moc chłodniczą, producenci wskazują na temperaturę zewnętrzną otoczenia oraz na temperaturę docelową, którą w danych warunkach ma osiągnąć klimatyzacja.
Wydajność chłodnicza wzór – dobór mocy chłodniczej
Jak wygląda obliczanie mocy klimatyzatora? Potrzebną moc klimatyzatora dla danego przypadku można obliczyć przy pomocy następującego schematu: powierzchnię danego pomieszczenia, np. 20 metrów kwadratowych należy pomnożyć razy 100. Uzyskany wynik, czyli 2000 Watów oznacza, że potrzebny będzie klimatyzator o mocy chłodniczej około 2 kW. Dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,8 m stosuje się inne odwzorowanie, a mianowicie kubaturę pomieszczenia w m3 mnożymy razy 40. Jednak i przemnożenie metrów sześciennych przez współczynnik 40 pozwala uzyskać jedynie przybliżoną moc klimatyzatora. W tym przypadku dla przykładowego pomieszczenia o wielkości 20 m2 i wysokości 3 m (kubatura 60 m3), moc klimatyzatora powinna wynieść około 2,5 kW.
Moc klimatyzatora – co należy uwzględnić?
Co istotne, powyższym sposobem jedynie wstępnie i orientacyjnie możemy ustalić potrzebną moc chłodniczą klimatyzatora. W celu uzyskania bardziej precyzyjnych wyników należy uwzględnić jeszcze:
- liczbę osób przebywających w danym pomieszczeniu;
- izolacja termiczna ścian, podłóg, stropu;
- usytuowanie pomieszczenia (parter, piętro, poddasze) i sąsiedztwo innych pomieszczeń (klimatyzowanych, nieklimatyzowanych);
- ilość urządzeń generujących ciepło (te które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu);
- ilość i rodzaj punktów świetlnych;
- zacienienie okien (obecność rolet, folii zamontowanych na oknach, żaluzji zewnętrznych lub żaluzji wewnętrznych);
- powierzchnia i usytuowanie względem stron świata wszystkich przeszkleń.
Biorąc pod uwagę czynniki wpływające na większe zapotrzebowanie na wydajność chłodzenia, przy planowaniu potrzebnej mocy klimatyzatora warto uwzględnić:
- dodatkowe 20-30% mocy w pomieszczeniach, w których okna skierowane są na zachód,
- dodatkowe 10-20% mocy w pomieszczeniach o słabej izolacji,
- dodatkowe 10-20% mocy w salonach połączonych z kuchnią,
- dodatkowe 30 – 50% mocy dla poddaszy użytkowych.
Poza tym, jest klika przykładów, w których moc chłodniczą dobieranych klimatyzatorów zwiększa się w sposób obligatoryjny. To przede wszystkim dodanie 100 W na każdego stale korzystającego z klimatyzacji użytkownika i od 100 do 200 W na każde urządzenie generujące ciepło podczas pracy.
Moc chłodnicza a moc elektryczna
Czy moc chłodnicza a moc elektryczna są tożsame? Moc elektryczna klimatyzatora to ogólny wskaźnik, który określa, w jakiej skali może on działać. Moc chłodnicza to informacja o tym, jak wydajne jest urządzenie w procesie chłodzenia pomieszczenia oraz ile prądu będzie pobierać. Reguła jest taka, że moc elektryczna stanowi średnio 30% mocy chłodniczej. Dla przykładu, klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW ma pobór prądu ok. 1,1 kW, przy czym należy dodać, że nowoczesne urządzenia rzadko pracują z pełną, podaną w ich specyfikacji mocą, zazwyczaj zużycie wynosi nie więcej niż 0,3-0,8 kWh.
Dlaczego wydajność chłodnicza jest ważna?
Zbyt niska wydajność chłodnicza w stosunku do kubatury pomieszczenia sprawi, że urządzenie będzie musiało pracować stale na wyższej mocy, co z jednej strony zwiększy koszty eksploatacji, a z drugiej może doprowadzić do zbyt szybkiego zużycia urządzenia. Poza tym, trudno będzie nam uzyskać pożądaną temperaturę, gdyż urządzenie nie będzie w stanie schłodzić pomieszczenia w największe upały. Jeżeli jednak wydajność klimatyzacji będzie za wysoka, wówczas przepłacimy za zakup urządzenie o niepotrzebnie wysokiej mocy. Dodatkowo urządzenie będzie się często wyłączać, co może obniżyć trwałość sprężarki.
Klimatyzacja – jaka moc? Podsumowanie
Jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia do naszych potrzeb? Można wstępnie samodzielnie ją oszacować, przy pomocy wskazanego przez nas prostego wzoru i ponadto uwzględniając kilka istotnych zmiennych. Ostateczną decyzję najlepiej jednak oddać w ręce specjalistów, dlatego zachęcamy do kontaktu z Fresh Klima! W razie wątpliwości, które urządzenie wybrać, doradzimy najlepsze rozwiązanie o odpowiedniej mocy chłodniczej!
Zobacz również: Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Podstawowe zasady