W wielu domach, a już tym bardziej w biurach, trudno sobie wyobrazić komfortowe funkcjonowanie bez klimatyzatorów. Warto jednak pamiętać, że posiadanie takiego rozwiązania to nie tylko liczne korzyści, szczególnie latem, gdy na zewnątrz panują męczące upały. Równie istotne jest prowadzenie regularnych przeglądów tych urządzeń. Dlaczego? Jak często wykonywać serwis klimatyzacji biurowej czy domowej? Przekonaj się o tym poniżej!

Serwis klimatyzacji – prawo i zalecenia

Klimatyzator musi być konserwowany na tyle często, aby zachował sprawność, a z drugiej strony – nie generował zbytniego hałasu i drgań. Tak w skrócie można ująć wymagania przepisów BHP, dotyczących sprzętów w zakładach pracy. Brakuje więc jasnego wskazania, co jaki czas należy przeprowadzać np. serwis klimatyzacji biurowej. Jednak działające w Warszawie i innych miastach firmy świadczące przeglądy klimatyzatorów, jak i sami producenci, zwykle  wskazują częstotliwość tych prac.

Konieczność zachowania regularności wynika z faktu, że ewentualne uzupełnienie czynnika chłodzącego czy wymiany zużytych części to jedynie część zadania. Serwisant starannie też czyści taką instalację. Klimatyzacja domowa i biurowa – szczególnie w miastach, gdzie w powietrzu nie brakuje pyłu różnego pochodzenia, zbiera naprawdę wiele zanieczyszczeń.

Jeśli zastanawiasz się, jak często wykonywać serwis Twojego urządzenia – najpierw sprawdź instrukcję. Co w sytuacji, gdy nie znajdziesz takiej informacji? Zastosuj się do zaleceń profesjonalistów, by czyścić ją przynajmniej dwa razy do roku! Poza tym do przesłanek świadczących o konieczności przeprowadzenia konserwacji należy brzydki zapach wydobywający się z klimatyzacji.

Czemu należy wykonywać serwis regularnie?

Chodzi głównie o zachowanie sprawności posiadanego sprzętu. Regularnie wykonywany serwis to gwarancja wieloletniej eksploatacji. Duże znaczenie ma jednak drugi powód – gromadzące się w klimatyzacji, tak domowej, jak i biurowej, zanieczyszczenia. Stanowią one potencjalne siedlisko niebezpiecznych patogenów, w tym bakterii legionella, wywołującej poważne konsekwencje. Okresowe konserwowanie klimatyzatora skutecznie zapobiegnie rozwojowi takich mikroorganizmów.

Przegląd wykonany samodzielnie czy przez serwisanta?

Część osób szuka oszczędności i stawia na samodzielny przegląd klimatyzacji, czy to domowej, czy biurowej. To absolutnie niewskazane, jeśli nie ma się odpowiednich kompetencji. W ten sposób można uszkodzić urządzenie lub pominąć czynności, jakie podczas serwisu klimatyzacji wykonanego przez fachowca stanowią rutynę. W Warszawie i innych miastach nie brakuje specjalistów, którzy zrobią to dobrze i za przystępną stawkę. Dlatego, jeśli chcesz dokonać przeglądu klimatyzatora – wybierz pomoc specjalisty z Fresh-Klima Klimatyzatory Warszawa.

Dowiedz się więcej o klimatyzacjach! Sprawdź nasz kolejny artykuł: Wpływ klimatyzacji na zdrowie człowieka.