Nieważne jak wysokiej jakości jest nasza klimatyzacja. Jej okresowy przegląd i serwis należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy do roku (najlepiej wiosną i jesienią), co zapewni sprawne i bezawaryjne działanie systemu oraz świeże i pozbawione zanieczyszczeń powietrze. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wszystko będzie działać tak, jak powinno. W przypadku drobnych usterek lepiej jest je od razu usunąć, niż pozwolić na ich pogłębienie. W poniższym artykule poruszymy wszystkie istotne informacje w temacie serwisowania klimatyzacji. Zapraszamy do lektury!

 

Na czym polega serwis klimatyzacji?

Powietrze w pomieszczeniach nigdy nie będzie całkowicie pozbawione zanieczyszczeń. Działająca klimatyzacja może przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, pod warunkiem, że sama będzie w należytym stanie. Ważne jest więc czyszczenie na bieżąco filtrów klimatyzatora. Niemniej czynność ta nie zastąpi okresowych wizyt uprawnionych serwisantów, którzy posługują się specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi i dezynfekującymi. Poza tym, profesjonalny serwis klimatyzacji nie ogranicza się jedynie do czyszczenia. Przegląd obejmuje dodatkowo operacje mające na celu zapewnienie bezawaryjności i wydajności systemów klimatyzacyjnych.

Serwis klimatyzacji to przede wszystkim sprawdzenie jej stanu i eliminacja wszystkich problemów w funkcjonowaniu urządzenia. Jeśli występują usterki, serwis je usuwa.

 

Co powinien obejmować serwis klimatyzacji?

 • sprawdzenie poprawności pracy funkcji chłodzenia i grzania;
 • sprawdzenie poprawności działania funkcji sterownika;
 • sprawdzenie szczelności układu chłodniczego i ewentualne uzupełnienie czynnika;
 • przegląd elementów elektrycznych systemu;
 • przegląd układu odprowadzenia skroplin;
 • dokładne czyszczenie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej;
 • odgrzybianie i dezynfekcja parownika jednostki wewnętrznej;
 • czyszczenie i dezynfekcja filtrów w jednostkach wewnętrznych;
 • czyszczenie wymienników ciepła (skraplacza i parownika).

 

Odgrzybianie klimatyzacji domowej – na czym polega?

Jeśli nie dbamy odpowiednio o klimatyzację i nie poddajemy jej regularnemu czyszczeniu, to może dojść do jej zagrzybienia. Jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ wydmuchiwane przez klimatyzację drobnoustroje mogą powodować choroby. Aby wyeliminować ryzyko, klimatyzację należy poddać odpowiedniemu czyszczeniu. 

 

Istnieje kilka metod skutecznego odgrzybiania klimatyzacji. Najpopularniejsze sposoby to:

 • ozonowanie klimatyzacji;
 • odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków – wewnątrz klimatyzacji umieszcza się generator dźwięków o częstotliwości około 1,7 MHz oraz płyn dezynfekujący;
 • piankowe odgrzybianie klimatyzacji – za pomocą wężyka wpuszcza się do układu specjalną piankę.

 

Co ile robić serwis klimatyzacji?

W zależności od tego, gdzie znajduje się klimatyzator, serwis powinien odbywać się z różną częstotliwością. Chodzi tu głównie o warunki panujące w danym miejscu (jakość powietrza i ogólne warunki). Tak więc jeśli klimatyzator pracuje naprawdę dużo, serwis musi odbywać się częściej. Zatem, co ile robić serwis klimatyzacji? Instalacje chłodzące w domu czy biurze powinny być serwisowane dwa razy do roku. Szczególnie w okresie jesiennym, na przełomie września i października oraz na wiosnę w okolicach marca i kwietnia. Jeśli warunki są wyjątkowo trudne i klimatyzacja działa dużo wydajniej, serwis powinien być częstszy. 

 

Serwis klimatyzacji – ile trwa?

O tym, ile trwa pełny serwis i czyszczenie klimatyzacji (z odgrzybianiem) decyduje rodzaj klimatyzatorów i stopień rozbudowy systemu klimatyzacji. Zakładając, że w domu znajdują się klimatyzatory w standardowym układzie, zazwyczaj wystarczy ok. 30 minut na czyszczenie jednej jednostki. Czyszczenie jednostek zewnętrznych może trwać nieco dłużej. Cały proces kompleksowego serwisowania i czyszczenia klimatyzacji trwa zazwyczaj ok. 2-3 godziny. Jeśli jednak technik serwisu stwierdzi awarie czy uszkodzenie podzespołów przeglądy klimatyzacji, ze względu na niezbędne naprawy, mogą trwać dłużej. 

 

Klimatyzacja Warszawa

 

Serwis, czyszczenie klimatyzacji domowej – cena

W przypadku konserwacji i czyszczenia klimatyzacji cena jest uzależniona od stopnia skomplikowania układu, liczby jednostek wchodzących w jego skład oraz ewentualnych dodatkowych czynności, m.in. od specyfiki danej instalacji, zakresu prowadzonych prac, użytych środków czyszczących, odkażających i grzybobójczych. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług serwisu klimatyzacji domowej. Fachowo i szybko przeprowadzimy kompletny serwis, abyś mógł cieszyć się sprawną klimatyzacją! 

 

Czy można wykonywać serwis klimatyzatora samodzielnie?

Jeśli klimatyzator jest na gwarancji, to zdecydowanie nie! Bez wiedzy i doświadczenia próba dostania się do podzespołów urządzenia najczęściej kończy się ich uszkodzeniem. Lepiej więc zostawić tę pracę fachowcom. Jedyna czynność, którą klient może wykonywać samodzielnie, to czyszczenie lub wymiana filtrów siatkowych. Można to robić nie czekając na serwisanta. Jest to prosta sprawa – filtry znajdują się pod przednim panelem i łatwo się wyjmują. Wystarczy wyczyścić szczoteczką/ściereczką zebrany kurz i przepłukać czystą wodą. Można dodatkowo użyć płynu lub pianki odgrzybiającej, którą stosuje się do klimatyzacji samochodowej. Bardziej złożone sprzątanie, zwłaszcza wewnętrznej części klimatyzatora i jego podzespołów, powinieneś zlecić specjalistom. To szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów typu split, ponieważ wymagają one wyczyszczenia i sprawdzenia dwóch jednostek, tj. wewnętrznej oraz zewnętrznej.

 

Podsumowanie

Jakość powietrza, które nas otacza bywa różna. Wszechobecny smog, a także wirusy, bakterie i drobnoustroje nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Na zewnątrz niewiele można na to poradzić, ale w swoim domu już tak! Znaczną poprawę mikroklimatu przynosi sprawnie działająca i regularnie serwisowana klimatyzacja. Filtry montowane w klimatyzatorach wychwytują zanieczyszczenia i sprawiają, że nasz oddech staje się zdrowszy i lżejszy. Aby jednak klimatyzator mógł dystrybuować rześkie i czyste powietrze, sam musi mieć nienaganny stan. Usługi przeglądów i czyszczenia klimatyzacji oferuje firma Fresh-Klima – szybko, profesjonalnie i po przystępnej cenie.

Letnie upały naprawdę potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza gdy żar dosłownie leje się z nieba, a na horyzoncie nie widać ani jednej chmurki! Komfort w domowym zaciszu, mimo gorących dni, można uzyskać stosując klimatyzator. Wiele osób doceniając komfort jaki dają klimatyzatory decyduje się na ich zakup.Jaki klimatyzator wybrać do domu, a jaki klimatyzator wybrać do mieszkania w bloku? Przenośny czy może split? Jeśli myślisz o kupnie klimatyzatora, ale nie wiesz jaki typ będzie dla Ciebie odpowiedni, to w poniższym artykule omawiamy rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady, a wybór konkretnego zależy od indywidualnych potrzeb.

Zobacz również: Jaki klimatyzator wybrać? Na co zwrócić uwagę?