Jaki jest koszt montażu klimatyzacji w domu czy mieszkaniu i na co zwrócić szczególną uwagę, decydując się na jej instalację? Tego dowiesz się w poniższym artykule od Fresh-klima: klimatyzacja Warszawa! Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości!

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

W kosztorysie warto przede wszystkim wziąć pod uwagę, że na całkowitą wycenę inwestycji, jaką jest założenie klimatyzacji, składa się kilka czynników – cena urządzenia, usługa montażu przez fachowców oraz koszty późniejszego utrzymania i serwisowania. Jeśli chodzi o miesięczny koszt klimatyzacji, tutaj duże znaczenie mają parametry techniczne. Przy wyborze należy więc uwzględnić, m.in. na klasę efektywności elektrycznej. Jeżeli zależy Ci na oszczędności, zdecyduj się na modele A+++ lub A++, ponieważ zużywają one najmniej prądu i nie wpłyną drastycznie na dotychczasowe rachunki. Miesięczna kwota, jaką generuje klimatyzator pracujący średnio 3 godziny dziennie, to ok. 50 zł.

Na to, ile kosztuje klimatyzacja w domu czy mieszkaniu, wpływa nie tylko jego energooszczędność i częstotliwość użytkowania, ale także rodzaj urządzenia. Trzeba odpowiednio dopasować go do danego pomieszczenia, aby jego praca była efektywna.

Istnieje kilka typów sprzętu, m.in.:

  • ścienne,
  • multi,
  • przypodłogowo-podsufitowe,
  • kasetonowe,
  • kanałowe,
  • systemy VRF i VRV,
  • ROOF-TOP.

Pierwsze trzy modele ze względu na moc i parametry mają zastosowanie głównie w domach, mieszkaniach czy biurach. Kolejne natomiast instalowane są w dużych przestrzeniach np. w restauracjach, sieciach handlowych i halach produkcyjnych.

W koszt używania klimatyzacji w domu czy mieszkaniu należy również wpisać jej systematyczne serwisowanie. Jest to niezbędne w celu zachowania jak najdłuższej żywotności urządzenia i jego prawidłowego funkcjonowania. Tego typu usługa ma wartość ok. 100-200 zł, a wykonuje się ją zazwyczaj tylko raz w roku.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Obecność systemów schładzania powietrza w domach kiedyś była luksusem. Obecnie natomiast jest niemal standardem, ze względu na niewątpliwe podniesienie komfortu życia, kiedy pogoda za oknem rozpieszcza wysokimi temperaturami. Większość osób zastanawia się jednak, ile kosztuje klimatyzacja do domu.

Koszt jej założenia w domu jednorodzinnym zależy w głównej mierze od jego powierzchni i ilości osobnych pomieszczeń. Profesjonalne urządzenia, umożliwiające chłodzenie kilku pokoi o dużym metrażu mieści się w granicach 4-5 tys. zł. Kwota, jaką trzeba przeznaczyć na montaż i rozruch zależy głównie od zakresu prac oraz długości stworzonej instalacji.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania?

Efektywna klimatyzacja w mieszkaniu to zazwyczaj dużo niższy koszt w porównaniu do domów. Głównie ze względu na to, że lokale w bloku z reguły posiadają mniejszy metraż i liczbę pomieszczeń, niż domy wolnostojące. Cena urządzeń to 1-2 tys. zł i w przypadku małych powierzchni będą one wystarczające. Tak samo sprawa wygląda w kwestii montażu. Zwykle jego kwota jest niższa, ponieważ długość instalacji ma niewielką wartość. Wyjątek stanowią jedynie te, instalowane w mieszkaniach na wyższych kondygnacjach budynków.

Trzeba jednak pamiętać, że aby posiadać klimatyzator w bloku, niezbędna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni zarządzającej budynkiem. Niektóre z nich mogą mieć również konkretne wymagania, wynikające np. z warunków technicznych lub istniejących już instalacji. Uzyskanie takiego zatwierdzenia nie wiąże się natomiast z dodatkowymi wydatkami.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu

W praktyce jest to jednorazowy wydatek rzędu od 1 do 5 tys. zł, w zależności od posiadanej powierzchni lokalu. Całkowita cena obejmująca zarówno założenie, rozruch, jak i również utrzymanie, nie różni się znacząco w porównaniu do innych sprzętów, które posiadamy, takich jak: zmywarka, lodówka czy pozostałe urządzenia RTV/AGD. Wpływa to jednak niewątpliwie na komfort użytkowników, szczególnie podczas upalnych dni. Jeżeli więc chcesz zamontować klimatyzację w swoim domu lub mieszkaniu, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą najwyższej jakości klimatyzatorów.

Dowiedz się więcej o klimatyzacjach! Sprawdź nasz kolejny artykuł: Jaka klimatyzacja do mieszkania?